Jaki rower dla dziecka?

 

Niezależnie czy rozglądasz się za zakupem pierwszego rowerka dla swojego dziecka, czy też planujesz już zakup kolejnego, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach by nie tylko zadbać o bezpieczeństwo przyszłego jeźdźca, ale także by Twój wybór był dla niego zadowalający.

Od kiedy można zacząć swoją przygodę z rowerem?

W ostatnich latach dzieci coraz szybciej zaczynają swoja przygodę z rowerem. Maluchy bardzo często jeżdżą już z rodzicami w specjalnych przyczepkach rowerowych albo fotelikach.

Następnym wyborem coraz częściej staje się rowerek biegowy. To idealne rozwiązanie już dla 2 latka, ponieważ uczy dziecko równowagi oraz trenuje jego koordynacje ruchową. Jest także świetnym treningiem przed przyszłą jazdą na dwóch kółkach. Ważne, by dziecku, które jeździło na dwóch kółkach nie dołączać przy rowerku z pedałami kółek pomocniczych, gdyż będzie to dla niego duży krok wstecz.

Jaki rower będzie najlepszy dla naszego dziecka?

Już dawno minęły czasy, gdy w sprzedaży były zaledwie dwa-trzy modele rowerów. Dziś na rynku jest ich coraz więcej. W tym i oferty dla naszego dziecka. Wybór może się stać trudny, bo w gąszczu ofert dość trudno jest się poruszać. Na który model się zdecydować – miejski czy górski? Którego producenta wybrać – polskiego czy zagranicznego? Jak ten rower ma być wyposażony? W jakim kolorze? Ile za niego możemy zapłacić?

Zanim jednak przejdziemy do wyboru roweru, musimy wziąć pod uwagę najważniejsze cechy a mianowicie wzrost i wiek naszego dziecka, oraz jego cechy fizyczne a nawet upodobania a także czy wybór dotyczy pierwszego czy może już kolejnego roweru.

Od czego zacząć?

Należy starannie wybrać rower, zwracając uwagę na takie parametry jak rozmiar ramy i koła. Rozmiar ramy wyrażany jest zazwyczaj w calach, natomiast rozmiar koła w calach lub centymetrach.

Rozmiar kół roweru dla dziecka

Bardzo ważne jest, aby prawidłowo wybrać rower dla dziecka. Jeśli Twoja pociecha ma 3 lata, zalecamy zakup roweru z kołami o średnicy 12 cali. Dla maluchów w wieku od 4 do 6 lat zazwyczaj wybieramy rower, którego koła mają 14 lub 16 cali. Dzieci w wieku 6-8 lat potrzebują zazwyczaj roweru z kołami 20-calowymi. Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat (juniorzy) odpowiednie będą rowery z kołami 24-calowymi. Nastolatki wybierają średnio rowery z kołami 26-calowymi.

Rozmiar ramy  a wzrost naszego dziecka

Wzrost i rozwój fizyczny dzieci różni się znacznie w zależności od płci i cech indywidualnych, takich jak gęstość, wzrost i rozwój tkanki mięśniowej. Dzieci w tym samym roku mogą znacznie różnić się wielkością fizyczną. Dlatego też przy wyborze rowerka o wiele ważniejszym wskaźnikiem nie jest wiek naszego dziecka, ani nawet jego wzrost. Najważniejsza jest długość nóżki mierzona po wewnętrznej stronie od kroku.

Waga ma znaczenie, czyli im lżejszy rower, tym lepiej

Kolejnym, bardzo istotnym parametrem, są możliwości fizyczne naszego dziecka. Kluczową rolę odgrywa więc tutaj waga roweru. W szczególności jeśli nasze dziecko będzie musiało wspinać się pod górę, czy pokonywać schody. Musimy pamiętać także, że im lżejszy rower, tym łatwiej utrzymać dziecku równowagę, jest to istotne zwłaszcza podczas nauki jazdy dla początkujących.

Materiał, z którego wykonana jest rama roweru, może mieć wpływ na jego wagę; rower ze stali lub aluminium będzie cięższy niż równoważny model wykonany z włókna węglowego. Materiał, z którego wykonany jest rower, wpływa również na jego koszt, więc cena danego roweru będzie się różnić w zależności od tego, z czego jest wykonany.