Alkohol może mieć zarówno dobre, jak i złe skutki dla Twojej skóry. Bez względu na to, czy jest to kieliszek czerwonego wina, IPA, czy shoty alkoholowe, picie alkoholu może tymczasowo sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo i promiennie. Chociaż po ostatnim drinku możesz wyglądać, jakbyś miał wspaniałą skórę, ten zdrowy blask może mieć później swoje konsekwencje. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci zdecydować, jaka ilość alkoholu jest odpowiednia dla Twojego typu skóry i ile to za dużo. Jeśli jesteś osobą, która ma skłonność do wyprysków po wypiciu alkoholu lub ma wrażliwą skórę, najlepiej jest unikać picia alkoholu dla wspaniałej skóry na dłuższą metę. Istnieją korzyści z picia z umiarem, ale za dużo i nie będzie to ładne. Nie musisz też całkowicie rezygnować z picia! Wystarczy zastosować się do tych wskazówek, jeśli chcesz cieszyć się pozytywnymi skutkami alkoholu, jednocześnie minimalizując te negatywne.

Co alkohol robi z twoją skórą?

Kiedy pijemy, alkohol zalewa nasz system i zakłóca nasze naturalne funkcje. Po wypiciu alkohol jest trawiony i rozkładany na cząsteczki, które są rozpuszczalne w wodzie. Przemieszczają się one przez krwiobieg i dostają się do porów skóry. Kiedy już znajdą się w skórze, mogą wywołać wiele różnych skutków. Kiedy alkohol dostanie się do porów, może spowodować ich zatkanie. Jest to często problem dla ludzi, którzy mają skłonność do trądziku. Zatkane pory mogą powodować wybuchy trądziku. Alkohol może również wysuszyć skórę, co może prowadzić do łuszczenia się plam i sprawić, że pory będą wyglądać na większe. Sucha skóra może również prowadzić do przedwczesnych zmarszczek i drobnych linii.

Czy istnieje jakaś korzyść z picia alkoholu dla Twojej skóry?

Tak – z umiarem. Picie w ogóle może zmniejszyć stres, co może mieć pozytywny wpływ na Twoją skórę. Dodatkowo, kieliszek czerwonego wina może zawierać antyoksydanty, które są korzystne dla Twojej skóry. Jednak alkohol może mieć odwadniający wpływ na Twoją skórę. Jak wspomniano powyżej, alkohol może tymczasowo sprawić, że Twoja skóra będzie wydawać się zdrowsza. Dzieje się tak, ponieważ alkohol może tymczasowo obkurczyć pory i zmniejszyć wygląd zmarszczek.

Trądzik i suchość

Alkohol może powodować wybuchy trądziku na dwa sposoby – zatkane pory i podrażnienia. Alkohol może wysuszyć Twoją skórę, powodując suche plamy i prowadząc do powstania drobnych linii i zmarszczek. Może również powodować zatykanie się porów, co może skutkować powstawaniem wyprysków. Jeśli masz skłonność do wyprysków po wypiciu alkoholu, staraj się unikać picia alkoholu. Jeśli lubisz pić, ale nie chcesz mieć do czynienia z wypryskami, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Po pierwsze, upewnij się, że pijesz dużo wody pomiędzy drinkami. Alkohol odwadnia Twój organizm, co może sprawić, że Twoja skóra będzie jeszcze bardziej sucha. Staraj się trzymać z dala od ciemnych napojów, takich jak piwo, czerwone wino i ciemne likiery. Mogą one zabarwić Twoją skórę i sprawić, że wypryski będą jeszcze gorsze. Jeśli masz skórę trądzikową i chcesz uniknąć alkoholu, dobrym rozwiązaniem mogą być koktajle bezalkoholowe.

Podrażnienia i wrażliwość

Alkohol jest wysuszający i może powodować podrażnienia. Może to prowadzić do zaczerwienienia i widocznych rumieńców na skórze. Może to być prawdziwy problem dla osób o wrażliwej skórze, które nie tolerują dobrze jego działania. Może również spowodować, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na promienie UV. Badania wykazują, że picie może zwiększyć wrażliwość skóry na uszkodzenia UV o 26%. Jeśli lubisz pić i wychodzić na słońce, staraj się stosować filtry przeciwsłoneczne.

Wypryski po wypiciu alkoholu

Jak omówiono powyżej, alkohol może powodować wypryski trądzikowe, a także suchość i podrażnienia. Dodatkowo może on zakłócić Twój cykl snu i uniemożliwić Twojej skórze również naprawę. Oznacza to, że jeśli pijesz i idziesz spać, komórki Twojej skóry nie będą miały wystarczająco dużo czasu, aby się naprawić. Może to prowadzić do widocznego starzenia się, zaczerwienienia i stanów zapalnych. Jeśli lubisz cieszyć się drinkiem lub dwoma i iść po nich do łóżka, spróbuj ograniczyć liczbę wypijanych napojów. Możesz również spróbować spać w gęstym kremem nawilżającym, aby pomóc skórze naprawić się przez noc.

Ogólnie rzecz biorąc, alkohol może powodować wybuchy trądziku, podrażnienia i wrażliwość. Podczas gdy może nadać Twojej skórze zdrowy, promienny wygląd tymczasowo, może również spowodować długoterminowe szkody. Jeśli chcesz mieć wspaniałą skórę, najlepiej jest unikać picia alkoholu, kiedy tylko jest to możliwe. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, jeśli chcesz cieszyć się drinkiem lub dwoma bez szkody dla swojej skóry. Staraj się pić dużo wody pomiędzy drinkami i używaj gęstego kremu nawilżającego przed snem, aby pomóc skórze naprawić się przez noc.