Sposób w jaki funkcjonuje układ klimatyzacji sprawia, że tworzone są idealne warunki do tego, aby mogły się rozwijać grzyby oraz groźne drobnoustroje. Tym samym niezbędne jest regularny oraz dokładne wykonywanie czynności mających na celu oczyszczenie klimatyzacji ze wszystkich zalegających w niej nieczystości. Zabieg ten może być wykonany zarówno przez profesjonalną firmę, ale także przez mechanika samochodowego. Jednakże stosując odpowiednie środki dezynfekcyjne możliwe jest także samodzielne przeprowadzenie odgrzybiania klimatyzacji.

Czym jest odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji umożliwia skuteczne zabicie nie tylko chorobotwórczych grzybów, lecz także zneutralizowanie zapachu pleśni oraz stęchlizny. Zarówno w przypadku klimatyzacji samochodowej jak i w odniesieniu do klimatyzacji domowej unoszące się w powietrzu bakterie oraz grzyby mogą nie tylko negatywnie wpływać na zdrowie, lecz także powodować gorsze samopoczucie. Tym samym zarówno jazda samochodem jak i przebywanie w pomieszczeniu z zagrzybioną klimatyzacją może przyczyniać się do wielu negatywnych objawów. Mogą pojawiać się między innymi infekcje prowadzące do problemów skórnych, ale także do zapalenia otrzewnej czy też zapalenia stawów. Powikłania mogą być zatem bardzo groźne dla naszego zdrowia.

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego nie do końca jest skuteczne?

Czyszczenie klimatyzacji może przebiegać na wiele sposobów. Wykorzystywane są specjalistyczne preparaty chemiczne w sprayu, jednakże czyszczenie może przebiegać także za pomocą ultradźwięków lub ozonowania. Ważne jest jednak, aby zabieg oczyszczania klimatyzacji przebiegał w sposób efektywny oraz skuteczny. Nawet nieduża ilość grzybów oraz bakterii, które nie zostały usunięte w wyniku czyszczenia mogą bardzo krótkim czasie ponownie się rozmnożyć. Tym samym niezbędne jest bardzo dokładne oczyszczanie kanałów wentylacyjnych, a także obudowy wentylatorów. Dużo osadów znajduje się także w parowniku, tym samym warto opierać się na skutecznych metodach dezynfekcji oraz najlepszych preparatów dezynfekujących.