Jakie rośliny do ogrodu?

 

Wśród wielu roślin nadających się do uprawy w ogrodzie, są takie, które każdy właściciel ogrodu chce mieć. Bo zachwycają swoim pokrojem, kolorem, fakturą liści, kształtem korony czy kwiatów, formą architektoniczną. Niektóre specjalizują się w kwitnieniu wczesną wiosną i pięknym ulistnieniu żółtym lub czerwonym jesienią, inne – przed i po kwitnieniu kwitną pachnącymi kwiatami, jeszcze inne są dekoracyjne przez cały rok.

Wybierając rośliny do ogrodu, zawsze należy wziąć pod uwagę warunki w nim panujące (gleba, nasłonecznienie, położenie, ukształtowanie terenu) i zaplanować ich posadzenie w ogrodzie, bo to one będą jego prawdziwą ozdobą! Przedstawiamy rośliny, które ze względu na te charakterystyczne cechy warto mieć w ogrodzie.

Jodła kalifornijska

(Abies concolor) to duże, wiecznie zielone, iglaste drzewo o silnym i eleganckim pniu. Korzenny i bardzo przyjemny zapach jodły kalifornijskiej jest dobrze znany wszystkim w związku ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to często wykonuje się wieńce lub bukiety z tego drzewa. Gałęzie jodły kalifornijskiej opadają nieco w dół, choć nie tak bardzo jak jodły srebrnej. Druga nazwa to jodła jednobarwna, ponieważ igły po obu stronach są jednakowo zabarwione na kolor popielato-szary lub niebiesko-szary. To niezwykłe zimozielone drzewo iglaste ma regularne kształty korony, które nie wymagają przycinania, dzięki czemu bardzo ładnie prezentuje się nawet na otwartej przestrzeni. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i słabo wysycha w letnie upały, dzięki czemu doskonale nadaje się do suchego podszycia, gdyż znosi całkowite zacienienie. Iglak ten jest często wykorzystywany do dekoracji dużych domów i biur.

Świerk biały

(Picea glauca), pochodzi z północnej części Ameryki Północnej, od Nowej Fundlandii po Alaskę. Szczególnie przystosowany do zimnego klimatu, gałęzie są często zabarwione na niebiesko. Świerk biały charakteryzuje się ostro zakończonymi, czterostronnymi igłami (do 3/4 cala długości), które mają kolor od zielonego do niebiesko-zielonego. Drobne fioletowe kwiaty pojawiają się wiosną w zwisających, luźnych gronach, z których wyrastają brązowawe, cylindryczne szyszki (1/2″). Szyszki rozpadają się po osiągnięciu dojrzałości, uwalniając uskrzydlone nasiona. Dzięki gęstemu ulistnieniu świerk biały świetnie nadaje się na żywopłot, wiatrochron lub zasłonę prywatności w większych ogrodach. Jest także pięknym drzewem okazowym w mniejszych ogrodach.

Hortensje

To jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Istnieje około 100 ich odmian, ale tylko dwa rodzaje są najbardziej popularne w Europie: hortensje bukietowe i krzewiaste. Można je uprawiać z nasion. Hortensje ogrodowe, dzięki swojej dużej różnorodności i efektownemu kwitnieniu, są bardzo popularne jako rośliny ogrodowe. Wśród nas najbardziej popularne są różowe, wielkokwiatowe hortensje japońskie (H. macrophylla). Ich zaletą jest to, że można je uprawiać w pojemnikach, kwiaty długo utrzymują się w wazonach wypełnionych wodą, a także duża różnorodność kolorystyczna. Ich wadą jest wrażliwy charakter (lepiej kwitną na stanowiskach zacienionych) i zbyt krótkie kwitnienie. Należy pamiętać o tym, że coroczne przycinanie pędów w marcu sprawi, że wytworzą one więcej kwiatów.

Ognik szkarłatny

Aby gęsto rósł, obficie kwitł i owocował, powinien być sadzony na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Kwitną na biało, ale ich główną ozdobą są zebrane w baldachy małe, kuliste, czerwone, pomarańczowe lub żółte owoce, które pokrywają roślinę aż do jesiennych przymrozków. Nadają się do nasadzeń pojedynczych, grupowych, rozciągania na ścianach, sadzenia w pojemnikach oraz na nieformowane żywopłoty obronne. Twarde drewno, dlatego nie tolerują silnego cięcia, a u starszych roślin nie znoszą przesadzania. Przycinane po przymrozkach odrastają powoli.

Jabłonie ozdobne

Pięknie kwitną. Po kwiatach pojawiają się małe jabłuszka, czerwone, złote lub pomarańczowe, nadające się na przetwory i kandyzowanie. Przycinanie jest konieczne dla wszystkich gatunków jabłoni, aby zapewnić dobry wzrost i właściwe dojrzewanie owoców. Dzięki charakterystycznej koronie drzewa mogą być z powodzeniem sadzone w pojedynczych egzemplarzach w bardziej reprezentacyjnych częściach ogrodów.

Perukowiec podolski

Jest rozłożystym krzewem lub drzewem, osiągającym do 5 m wysokości. Zielono-żółte, niepozorne kwiaty pojawiają się pod koniec maja. Jednak jej największą ozdobą, od której pochodzi jej nazwa, są puszyste zielone, różowe lub fioletowe owocostany. Będzie on ozdobą ogrodu zarówno w sezonie, jak i jesienią, kiedy przebarwia się na pomarańczowo, żółto i czerwono. Można ją sadzić pojedynczo lub w luźnych grupach. Nie jest rośliną kłopotliwą w uprawie, ale nie toleruje przycinania starszych gałęzi.

Kalina koralowa

Jest krzewem należącym do rodziny wiciokrzewowatych. Jest to rozłożysty krzew o luźnej koronie. Główną ozdobą tej odmiany są bardzo dekoracyjne, kuliste kwiatostany rozwijające się w maju – efektowne, białe kule złożone z kwiatów pręcikowych. Roślina ta, niegdyś popularna w parkach dworskich, obecnie najczęściej spotykana jest w ogrodach wiejskich.

Grab pospolity

(Carpinus betulus). Roślina ta nadaje się do sadzenia w pełnym słońcu, półcieniu i słońcu. Grab pospolity jest odporny na mróz, ale może być atakowany przez niektóre szkodniki i choroby. Ma szeroką, gęstą koronę, w której cieniu prawie nic nie rośnie. Krótki pień pokryty jest gładką, jasnoszarą korą. Owocami są orzeszki ze skrzydełkami, zebrane w zwisające owocostany – są przysmakiem myszy i ptaków grubodziobych. Od wieków wykorzystywany na żywopłoty, żywopłoty i cieniste korytarze. Nic dziwnego, jest to jedna z najlepszych roślin żywopłotowych – dobrze znosi strzyżenie i łatwo odrasta po cięciu. Wiosną nie należy jednak przycinać jego grubych gałęzi, bo „płacze”.

Bez lilak

Jest to duży krzew, osiągający do 4 m wysokości. Pięknie wygląda wiosną, kiedy obficie kwitnie. Łatwo rozprzestrzenia się przez odrosty i tworzy zarośla, dzięki czemu może stanowić doskonałą barierę dźwiękową. Bzy preferują gleby obojętne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy i dostatecznie nawodnione. Dobrze rośnie również na stanowiskach słonecznych, przy czym należy unikać półcienia. Jesienią pięknie wygląda z ciemnymi, różowo-czarnymi owocami.