Taras

Aranżacja tarasu – to złożone i odpowiedzialne zadanie. Przestrzeń ta musi być nie tylko praktyczna, ale także wygodna i piękna. Wymaga to dokładnego zaplanowania i przemyślenia szczegółów. Wiele elementów, które decydują o jego wyglądzie, można dobrać według własnych upodobań. Określenie ich optymalnego kształtu, wielkości i koloru zależy przede wszystkim od projektu domu, indywidualnych preferencji i sytuacji finansowej.

Pomysły na taras

Jak stworzyć taras? Jak go zaaranżować? Na czym i jak wyeksponować rośliny, aby stanowiły ciekawą, funkcjonalną i modną oprawę, podnoszącą wartość domu?

Taras może stanowić przedłużenie przestrzeni salonu i jadalni, a także być doskonałym miejscem relaksu. Może on pełnić wiele funkcji i dobrze jest umieścić go w ładnie zaaranżowanym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w każdych warunkach pogodowych, jest zadaszony taras.

Taras a jego orientacja względem słońca

Strona, po której znajduje się taras, będzie miała wpływ na jego wykorzystanie i możliwości aranżacyjne. Najlepiej dopasować ją do naszych preferencji. Taras skierowany na południe jest kuszący, ale trzeba mieć świadomość, że w upalne lato będziemy mogli z niego korzystać tylko wtedy, gdy go zacienimy. W przeciwnym razie upał może nas z niego szybko przegonić. Najrozsądniej jest wybrać taras od strony wschodniej, zachodniej lub z kierunków pośrednich. Warto też rozważyć taras narożny, który otacza dom z dwóch stron. Wówczas można korzystać z różnych części tarasu w zależności od pory dnia i pogody.

Naturalne zadaszenie można stworzyć za pomocą balkonu lub podcienia. Jeśli Twój taras jest wystarczająco duży, możesz wykorzystać jego część do stworzenia cienia. Najprostszym sposobem jest zainstalowanie nad tarasem markizy. Można też wykorzystać pergolę i obsadzić ją roślinami pnącymi.

Aby taras stał się ważną częścią projektu krajobrazu podwórka, nie powinien być postrzegany tylko jako niezależna przestrzeń. Ważne jest, aby dopasować jego materiał i styl wykonania do fasady domu, stylu ogrodu i innych materiałów wykorzystanych wcześniej w domku. Piękno tarasu zależy także od tego, w jaki sposób jest on wypełniony meblami, roślinami doniczkowymi i różnymi elementami wystroju.

Najlepsze projekty aranżacji tarasu to połączenie funkcjonalności i estetyki. Budując taras, wybieraj materiały, które pasują do wystroju Twojego domu. Mimo że nie zawsze możesz obejść się bez pomocy fachowców, przede wszystkim zwróć uwagę na swoje upodobania (bo na tarasie będziesz spędzać dużo czasu). Taras powinien być dobrze oświetlony – wzdłuż jego obwodu na pewno powinny znaleźć się lampy lub specjalne lampy typu uplight (oświetlają one obszar w dół). Jeśli podwórze jest duże i płaskie, można obejść się bez spadków od domu do tarasu. Jeśli jednak jest to konieczne lub pożądane, skarpy można zbudować na kilka sposobów. Powierzchnię skarpy można uformować z kostki brukowej lub płyt betonowych różnej wielkości, płyt lastrykowych, żwiru lub tłucznia z wysianą między nimi trawą. Szeroka drewniana skarpa również wygląda efektownie i dobrze harmonizuje z drewnianym domem. Drewniane schody prowadzące w dół na taras dodadzą Twojemu domowi lekkości i subtelnego charakteru.