‍Kiedy kupujesz dom, jest to największy zakup, jakiego prawdopodobnie kiedykolwiek dokonasz. Jeśli nie masz szczęścia wygrać na loterii lub mieć fundusz powierniczy, zakup domu będzie inwestycją, która trwa przez wiele lat. Mając to na uwadze, sensowne jest zrobienie wszystkiego, co w Twojej mocy, aby chronić tę inwestycję, tak aby w przypadku wystąpienia czegoś katastrofalnego, takiego jak pożar lub wandalizm, nie zostać z niczym innym, jak tylko z uszkodzonymi ścianami i kredytem hipotecznym. Jeśli myślisz o zakupie domu w najbliższym czasie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu domu i o tym, co może zaoferować Ci jako właścicielowi domu. Nawet jeśli nie jest to coś, co jest na najbliższym horyzoncie, informacje te mogą służyć jako pomocny elementarz, co należy wziąć pod uwagę, myśląc o zakupie nieruchomości jako inwestycji.

Co to jest ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu jest rodzajem ubezpieczenia, które chroni budynek, w którym mieszkasz (oraz rzeczy znajdujące się w środku, jeśli masz ubezpieczenie na rzeczy inne niż budynek) przed szerokim zakresem potencjalnych zagrożeń. Państwa polisa ubezpieczeniowa na dom będzie zawierać listę konkretnych zagrożeń, które są objęte ubezpieczeniem, jak również tych, które nie są nim objęte. Jeśli dojdzie do pożaru lub innej katastrofy, która uruchomi ubezpieczenie domu, firma ubezpieczeniowa zrekompensuje Państwu straty. Główne rodzaje ubezpieczenia domu to pokrycie budynku (znane również jako pokrycie struktury), pokrycie majątku osobistego oraz pokrycie odpowiedzialności. Jeśli kupują Państwo nowy dom lub dokonali znacznych ulepszeń w istniejącym domu, mogą Państwo potrzebować dodatkowych rodzajów pokrycia, znanych jako pokrycie dodatkowe.

Jak działa ubezpieczenie domu?

Kiedy kupujesz polisę ubezpieczeniową, wybierasz kwotę ubezpieczenia w dolarach. W przypadku uszkodzenia lub utraty, firma ubezpieczeniowa zapłaci Państwu albo kwotę pierwotnego zakupu, albo aktualną wartość odtworzeniową, w zależności od tego, która z nich jest mniejsza. Państwa polisa ubezpieczeniowa na dom będzie również zawierać udział własny. Udział własny to kwota pieniędzy, którą są Państwo zobowiązani zapłacić z własnej kieszeni zanim ubezpieczenie domu zacznie działać.

Kiedy kupujesz dom, zazwyczaj wymaga się od Ciebie posiadania ubezpieczenia domu. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni przed takimi rzeczami jak pożar, kradzież lub klęska żywiołowa, która zniszczy Twój dom. Prawdopodobnie będziesz również zobowiązany do posiadania innych ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenie od odpowiedzialności za wydatki medyczne w razie wypadku, lub ubezpieczenie dla właścicieli domu lub najemców, które chroni przed uszkodzeniem domu. Ubezpieczenie dla właścicieli domów występuje w dwóch głównych rodzajach: Polisy HO-1 są standardowymi polisami, które zapewniają pokrycie dla szerokiego zakresu potencjalnych zagrożeń, podczas gdy polisy HO-2 są podobne, ale zapewniają ograniczone pokrycie. Polisy HO-3 to polisy z ograniczoną odpowiedzialnością, które zapewniają ograniczone pokrycie w pewnych sytuacjach.

Poznaj swoje limity

Jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, istnieją limity, które pokrywa polisa ubezpieczeniowa na dom. Należy zwrócić szczególną uwagę na szczegółowe sformułowania zawarte w polisie, aby upewnić się, że wiemy co jest, a co nie jest objęte polisą. W zależności od rodzaju polisy, którą wybierzemy, ubezpieczenie domu może pokryć szkody spowodowane przez ogień lub piorun, ale może nie pokryć szkód powodziowych. Kiedy wybierzemy polisę, ważne jest abyśmy rozumieli jej limity. Jeśli nie jesteś pewien, co obejmuje Twoja polisa, porozmawiaj z agentem ubezpieczeniowym. Będą Państwo w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję o zakupie ubezpieczenia oraz o tym, jak duże pokrycie jest potrzebne, jeśli zrozumieją Państwo limity polisy. Kalkulacje ubezpieczeń bez problemu sprawdzić na ubezpieczenia-complex.pl.

Wybór udziału własnego

Udział własny jest jednym z najważniejszych czynników, które należy rozważyć przy zakupie polisy ubezpieczeniowej na dom. Jest to kwota pieniędzy, którą trzeba będzie zapłacić zanim ubezpieczenie zacznie obowiązywać. Kwota ta może wynosić od 500zł do 10000zł lub więcej w zależności od rodzaju posiadanej polisy. Im wyższy udział własny, tym niższe będą Państwa składki na ubezpieczenie domu. Jeśli mają Państwo niski udział własny, będą Państwo mieli więcej pieniędzy dostępnych w razie niespodziewanego wypadku lub katastrofy. Wyższy udział własny, jednakże, spowoduje tańsze składki na ubezpieczenie domu. Państwa budżet i sytuacja finansowa określi co jest najlepsze dla Państwa i Państwa rodziny.

Jakie rzeczy są objęte polisą?

Ogólnie rzecz biorąc, polisa pokryje szkody w domu spowodowane przez określoną listę zagrożeń. Ważne jest, aby przejrzeć swoją polisę, aby poznać konkretne zagrożenia, które są objęte polisą. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że niektóre zagrożenia nie są objęte ubezpieczeniem. Przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej powszechnych zagrożeń, które są objęte przez większość standardowych polis ubezpieczeniowych. Ogień: To zagrożenie jest prawdopodobnie najważniejszym zagrożeniem, które będzie objęte polisą. Ogień może być niezwykle szkodliwy i kosztowny. Pożary mogą być spowodowane przez kilka różnych rzeczy, takich jak wadliwe okablowanie, uderzenie pioruna lub podpalenie. Wandalizm/kradzież: Ubezpieczenie domu pokryje koszty naprawy lub wymiany domu, jeśli zostanie on uszkodzony przez wandalizm lub kradzież. Wandalizm i kradzież to dwa bardzo powszechne zagrożenia. Dobra wiadomość jest taka, że wandalizm i kradzież są zazwyczaj objęte polisą ubezpieczeniową.

Kiedy kupujesz dom, ważne jest, abyś zrozumiał, jakiego rodzaju ubezpieczenia potrzebujesz, aby chronić swoją inwestycję. Przejrzyj rodzaje zagrożeń, które są objęte polisą i upewnij się, że czujesz się komfortowo z poziomem pokrycia, który posiadasz. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, proszę porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym. Jeśli kupisz dom bez odpowiedniego ubezpieczenia, ryzykujesz utratę każdego zainwestowanego grosza. Możesz uchronić się przed ruiną finansową, wybierając odpowiedni rodzaj i wysokość pokrycia.